Nonwoven (Tela) Ambalaj sektöründe geniş kullanım alanları bulmaktadır.
Ekonomik olması,
Baskı yapılabilme özelliği,
ısıya karşı dayanıklığı,
%100 Geri Dönüşüm ve
Anti Bakteriyelözelliği sayesinde tercih sebebidir.


Artık Baskıda Sınır Tanımıyoruz.

İstediğiniz Görselleri Çantalarımızın Üzerine Uyguluyoruz.


Ofset Baskılı Çantaları
İncelemek için tıklayınız... 

 

Lütfen Dikkat:

Bunları Biliyormusunuz ?...

Dünyada 1 yılda üretilen plastik poşetlerin sayısı yaklaşık 500 milyar adet.
Bir Günde 1.4 milyar adet, Her bir dakika içinde 1 milyon plastik poşet tüketiliyor.


Plastikler, yapılarında karbon, hidrojen, oksijen, azot ve diğer organik ve inorganik elementler bulunduran monomerlerin bir araya gelerek oluşturduğu polimer yapıdaki bileşiklerdir. Naylon poşetlerin yapımında kullanılan plastik, güneşe veya ısıya duyarlı bir madde olduğundan zamanla kimyasal değişime uğruyor. Bu değişimlerin bir ürünü yağ ile çözünüp kanserojen maddeye dönüşen zehirli polimerlerdir. Bu nedenden dolayı, aşırı plastik kullanımının son yıllarda sayısı hızla artan kanser vakalarında büyük rol oynadığı düşünülüyor. Biraz düşünecek olursak, bugün hiç tereddüt etmeden kullandığımız, günlük hayatın bir parçası haline gelen plastik torba ve şişeler bundan bir kaç bin sene önce yoktu!  Dolayısı ile beraberinde getirdikleri sorunlar da...
Plastiğin esas korkutucu yanı doğada tamamen yok olmaması ve yaklaşık olarak 1000 yıla kadar uzayabilen ömrü. PET, PVC gibi bazı plastikler geri kazanılabilseler bile düşük yoğunluklu PE malzemeden üretilen plastik torbalar için geri dönüşüm söz konusu olmadığı gibi bu işlemin maliyeti de çok yüksektir.
Dünyada birçok bilim insanın kabul ettiği bir gerçek var ki, plastik ham maddeli ürünler arasında, kullanım ömrü yaklaşık 10 ile 15 dakika arası olan PE (Polietilen) plastik torbalar kaynak sarfiyatı en yüksek düzeyde olan üründür. PE (Polietilen) plastik torbalar,  Ülkemize ve Dünyamıza en çok zarar veren insan yapımı üründür. Sadece doğaya verdiği zararla kalmamakta ve binlerce hayvanın ölümüne neden olmaktadır. Bunun yanında cari açığımız üzerindeki, yıllık yaklaşık 5 milyar dolarlık yük ve dışa bağımlılığımızı üzerindeki etkileri unutmamak gerekir.

Peki Sonuç ?

Büyük çöp sahalarında toplanan, rüzgar ve suyun etkisiyle kanalizasyon kanallarından, okyanus diplerine, tarım arazilerinden çeşitli canlıların sindirim sistemine kadar her yere dağılan plastik poşetler!
Denizlerde yaşayan canlıların plastik torbaları yemeye çalışırken boğularak ya da yedikten sonra açlıktan öldüklerini duydunuz mu?
Peki ışık etkisiyle fiziksel olarak parçalanarak toprağa karışan plastiklerin besin zincirine dahil olarak sofralarımıza kadar ulaştığını?
Bu soruna biraz da olsa çözüm getirmeyi amaçlayan gelişmiş ülkeler, plastik torbaların kullanımını azaltmak için kampanyalar düzenliyor, hatta bu ürünlerin kullanımını yasaklamaya kadar gidiyor. Bazı ülkelerde kullanılmış plastik şişeler toplatılarak geri dönüştürülüyor, böylece doğaya olan zararları biraz da olsun azaltılmış oluyor.
Geçtiğimiz yıllarda üretilmeye başlayan ve ülkemizdeki marketlerde de kullanılmaya başlanan “doğa dostu” diye sunulan, Bio bozunur ve Oxo – bozunur özellik katan katkı maddelerinden imal edilen plastik poşetlerin doğada birkaç yıl içinde özel koşullar altında çözündüğü doğrudur ancak yakından bakacak olursak, durumun o kadar da iç açıcı olmadığını görebiliriz. bu katkı maddeleri ülkemizin dışa bağımlılığını artırmakta ve doğaya daha hızlı zarar vermek dışında bir katkıda da bulunmamaktadırlar. Çünkü milyonlarca ton polietilen ithalatının yanına birde ilave olarak bu katkı maddelerini ithal etmek zorunda kalarak dışa bağımlılığımızı, ülkemiz ekonomisi ve çevremiz üzerindeki negatif etkisini arttırmaktadırlar.
Doğayı daha az kirleten veya doğada kolay çözülen plastik torbalar doğayı kirletmeye devam ediyor ama bu poşetlerin üretici ve kullananları sanki gerekeni yapmış olduklarından içleri rahat olması gerekirmiş gibi düşünmeden doğayı kirletmeye devam ediyorlar. Oysa durumun farkında olan birçok ülkede tüketiciler plastik torbayı tamamı ile hayatlarından çıkartarak bez torba kullanmaya başladı. Bazı ülkelerde ise plastik torba kullanımını caydırmak için plastik torbaya yüksek vergi uygulanıyor, plastik torbada ısrar eden tüketicilerden ise torba başına para talep ediliyor.
İngiltere'deki Loughborough Üniversitesi  Dr. Noreen Tomas , söz konusu naylon poşetlerin ölüm saçtığını raporlarla ortaya koydu. Bu poşetlerdeki aflatoksin adlı maddenin gıdalara teması halinde kansere yol açan cıva, kurşun ve kadmiyum gibi zararlı maddelerin de yiyeceklere geçtiği belirtildi.
Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Birliği, Tüketici İlişkileri ve Çevre Direktörü Michael Poulsen “Bu naylon poşetlerin çoğu, ancak çok özel koşullar altında çözünebiliyor ki, bu koşullar dünyada sayılı çöp toplama ünitesinde mevcut. Market müşterileri bunu bilmeden ‘nasılsa doğa dostu’ diyerek torbaları bolca kullanmaya devam ediyor.  

Fatih Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Sami Gören; ” Çözünmesi hızlandırılan poşetler güneş ışınlarıyla bozunmaya ve parçalanmaya başlayınca kirlilik etkileri daha da artıyor” diyor.
 

 
Neden Plastik Poşet İstemiyoruz ?
Çünkü;

• Doğada parçalanarak yok olması için yüzyıllar gerekmektedir.
• Petrol kaynaklı olduğu için küresel ısınmanın en büyük nedeni olan CO2(karbondioksit) salınımının kaynaklarından birini oluşturmaktadır.
• İnsanlığı tehdit eden boyutta doğal kaynaklarımızı tüketmektedir.
• Nesli tehlike altında olan canlıların yok olmasına ve besin zincirinin kirlenmesine neden olmaktadır.
• Naylon poşetler deniz ve göllerin kirlenmesine ve birçok deniz canlısının zarar görmesine sebep olmaktadır.
• Üretim sürecinde suyumuz tükenmekte, göl ve nehirlerin akış rejimleri bozulmaktadır.


Hemen Şimdi !

Hem sınırlı fosil kaynakların tüketimi anlamına gelen, hem de geriye dönülmez bir kirliliğin kaynağı olan plastik torbaların kullanımının ülkemizde de sınırlandırılması veya yasaklanması için adımlar atalım. Doğaya daha fazla zarar vermeye hakkımız olmadığını bilerek hep birlikte bez torba kullanalım. Dayanıklı, doğa dostu, anti bakteriyel ve geri dönüşümlü malzemelerden bez torbalar tekrar tekrar kullanabilir. Hatta yaratıcılığınızı da katarak farklı sap boylarında ve sınır tanımayan özgün tasarımlarda hazırlanan bez torbaların üzerine firmanızın tanıtıcı reklamlarını bastırarak ekleyebilir, katılacağınız fuar ve tanıtımlarda, gerçekleştirdiğiniz çeşitli etkinliklerde ve sosyal sorumluluk projelerinde kullanabilirsiniz.
Bez torbaların plastik poşetlerle kıyaslandığın da birçok avantajı olduğunu biliyor musunuz? Kullanıldıktan sonra doğaya atılan plastik poşetler zamanla denizlere ve içtiğimiz suya kadar karışarak sağlığımızı tehdit ediyor. Plastik poşetler karada 800, suda 400 yıl gibi uzun bir zaman sonra yok oluyor. Yani bizim yaşamımız son buluyor ama etrafa attığımız plastik poşetler bizden yüzyıllar sonra doğa da halen kirlilik yaratmaya devam ediyor.

Nonwoven (Tela) Torbalar :

Dokusuz ve örgüsüz olarak tanımlan bir teknik tekstil kumaş olan nonwoven (Tela) Özel kullanımlar için imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti çok düşük olan teknik tekstil ürünüdür. Polipropilen veya Polyester hammaddesinden yapılan, elyafın iğneleme yöntemiyle birleştirildiği dokunmamış tekstil ürünüdür.
NON-WOVEN çoğunlukla " mucize kumaş " veya " Tekstilin üçüncü boyutu " olarak adlandırılır. Geleneksel tekstil sektörünün dışında özel bir alan olarak tanımlanan Nonwoven, küresel piyasanın en önemli üretim segmentlerinin başında geliyor. Dokusuz kumaş ya da dokusuz yüzeyler olarak bilinen nonwoven, günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Dokuma ve örme olmayan tekstiller şeklinde özetleyebileceğimiz nonwovenlar, ileri teknoloji ile gerçekleştirilen işlemlerle, örülmeden doğal veya sentetik elyafların düz ağlarda birleştirilmesinden / bağlanmasından oluşuyor.
Sıvı emici veya sıvı itici, esnek, yumuşak veya gergin, yanmayı geciktirici, filtre edici ve antibakteriyel, tek kullanımlık ya da uzun ömürlü gibi özellikleri ile sağlık alanından otomotive, ev testilinden giyime kadar birçok uzmanlaşmış alanda nonwoven ürünleri kullanılıyor.
Kullanım amacına göre yapısı ile oynanabilen nonwoven ürünler tek kullanımlık ve uzun süreli kullanımlık olarak tasarlanabiliyor. Tek kullanımlık kategorisi altında daha çok hijyen ürünleri bulunuyor. Kullan-at temizlik bezleri, bebek/hasta bezleri, ıslak mendiller, havlular, tıp çalışanlarının kullandığı eldiven ve maskeler bu alandaki ürünler arasında yer alıyor. Uzun süreli kullanılan ürünler kategorisine bakıldığında ise özellikle sağlık kuruluşlarının talep ettiği yıkanabilen çarşaf ve yastık kılıfları, perdeler, giysi telaları, ayakkabı astarları, endüstriyel filtre ve tıbbi malzemeler için kumaşlar, bina inşaatlarında, jeotekstillerde/inşaat mühendisliğinde, otomotivde, elektronik bileşenlerde ve tarım alanlarında oldukça yaygın kullanıma sahip olduğu görülebiliyor.

Neden Nonwoven ?

• Mukavemeti yüksek ve dayanıklıdır, kilolarca ağırlığı rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
• Kar, yağmur, rüzgar, güneş, darbe gibi dış etkenlere karşı dayanıklı,
• Çoklu kullanıma uygun, Hammaddesi, dikiş kalitesi ve kullanım şekline göre bir bez çanta aylarca kullanılabilmektedir.
• Baskı yapılabilir.
• Anti bakteriyeldir.
• 90 derece ısıya kadar dayanıklıdır.
• Geç yanıcılık özelliği mevcuttur.
• %100 geri dönüşüme uygundur.


Kağıt Torbalar :

Teknoloji dediğimiz şey öncelikle yeniliklerin ve gelişimlerin insan hayatını kolaylaştıracak biçimde uygulanması anlamını içeren genel bir kavramdır. Peki teknoloji gelişirken ve gün geçtikçe insan hayatında daha çok yer edinip, işleri kolaylaştırırken kağıt tüketiminin azalacağını mı düşünüyoruz!  Maalesef ki Hayır diyeceğim.  Teknolojinin gelişimiyle günümüzde kağıt ürünlerine olan gereksinim bilakis artmıştır.
Dünya’da ve ülkemizde kâğıt tüketimine olan gereksinimin artması, buna karşın kâğıt üretiminde kullanılan selülozun hammaddesi olan odun, saman, pamuk gibi doğal kaynakların azalması, orman yetiştirmenin uzun süre alması, çevre kirliliği ve enerji maliyetlerinin artması, ambalaj sektörünü farklı alanlara itmiştir.
Honkong Polyteknik Üniversitesinden yapılan,  Pe (polietilen) naylon poşet,  Kağıt çanta,  Nonwoven ve Ham bez çantalar arasında yapılan yaşam döngüsü araştırmasında, ilk üretim aşamasında en çok doğal kaynak ve enerji kullanan ve CO2(karbondioksit) üreten ürünün Kağıt çantalar olduğunu bunu PE Poşet ve Ham bez poşet’in takip ettiğini, en düşük kaynak kullanımını ise nonwoven çantaların gerçekleştirdiğini ispat etmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında: irdelenen çantalar arasında, düşük kaynak kullanımı, çoklu kullanıma uygunluk ve yatırım maliyetleri açısından en doğa dostu çantanın nonwoven çantalar olduğu belirtilmiştir.

• Kağıt poşet çoklu kullanıma uygun değil, Mukavemeti düşüktür, Kış koşullarında kullanışsızdır.
• 1000 adet kağıt torba üretimi için 3 bin 785 litre su tüketilir.
• Kağıt üretimi için ise her yıl dünya ormanlarının yüzde 1,3'ü kullanılır ki bu oran yaklaşık 40 milyon hektara denk gelmektedir.
• Bitki ve hayvanların doğal yaşam alanları yani Ekosistem kağıt tüketimi için yok edilmektedir.
• 1000 adet kağıt torba yaklaşık olarak 35 kg katı atık ortaya çıkarmaktadır.
• Pe (polietilen) naylon poşet, Kağıt çanta, Nonwoven ve Ham bez çantalar arasında yapılan araştırmada, üretim aşamasında en çok doğal kaynak ve enerji kullanan ve CO2(karbondioksit) üreten ürünün Kağıt çantalar olduğunu biliyor muydunuz?
• Bunu PE(polietilen) Poşet ve Ham bez poşet'in takip ettiğini, en düşük kaynak kullanımını ise nonwoven çantaların gerçekleştirdiğini yapılan araştırmada ispat edilmiştir.
• Araştırmanın neticesinde: araştırmaya konu olan Pe (polietilen) naylon poşet, Kağıt çanta, Nonwoven ve Ham bez çantalar arasında, düşük kaynak kullanımı, çoklu kullanıma uygunluk ve yatırım maliyetleri açısından en doğa dostu çantanın nonwoven çantalar olduğu belirtilmiştir.

Artık Doğal Çevremize Göz Kırpmanın Zamanı Geldi.


Copyright; 2006 Yorum Çanta

bez çanta -   Büzgülü Torba  -   ofset çanta  -   renkli çanta  -   Otel promosyonları  -   bez torba  -   Fuar Çantaları  -   Mutfak Önlüğü  -   Bez Torba  -   Büzgülü Çantalar  -   koton çanta -   Fuar Çantaları  -   Parti promosyonları  -   aday promosyonları